Międzynarodowe Spotkanie Djynamo

W dniach 31 marca – 3 kwietnia odbyło się międzynarodowe spotkanie Djynamo, w którym uczestniczyli młodzi ludzie z Francji, Belgii, Szwajcarii, Irlandii, Hiszpanii oraz Polski. Kilkuosobowe delegacje pokonały długą drogę, aby wreszcie dotrzeć do Champeaux pod Paryżem i spotkać swoich rówieśników z innych krajów.

Już pierwszego wieczoru pomimo zmęczenia podróżą uczestnicy spotkania nauczyli się mówić dzień dobry w kilku językach, dowiedzieli się, w jakim kraju mówi się w języku wolof, a także mogli spróbować irlandzkich słodkości. A to był dopiero początek! W następnych dniach uczestnicy opowiadali o swoich działaniach, planach na przyszłość, mówili, jak uczą się odpowiedzialności oraz wspólpracy w grupie. Polska delegacja opowiedziała o udziale w Etnolidze – wielokulturowych rozgrywkach w piłce nożnej oraz o regularnych spotkaniach młodzieżowych, na których dyskutuje się na różne tematy dotyczące, m.in. edukacji, wykluczenia, zrównoważonego rozwoju.

DSC_0013-1024x683

Młodzi mieli okazję wziąć udział w kilku warsztatach kreatywnych oraz zajęciach tematycznych m.in. z komunikacji, migracji oraz dotyczących wydarzeń planowanych na rok 2017, kiedy nastapi duża mobilizacja związana m.in. z 100-rocznicą urodzin Józefa Wrzesińskiego, 30 rocznicą Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem. Na warsztacie komunikacji uczestnicy bezpośrednio doświadczyli trudności związanych z nadawaniem i odbieraniem informacji, a także poznali różne kanały i narzędza komunikacji, które wykorzystywane są przez zespół ATD, aby docierać z informacją do jak największej ilości osób. Na koniec uczestnicy zamienili się w dziennikarzy i mieli okazję przeprowadzić kilka wywiadów na wybrane przez siebie tematy.

Uczestnicy warsztatu dotyczącego migracji rozmawiali o skali zjawiska, dostępnych źródłach informacji, a także przygotowali specjalny utwór, który wspólnie wykonali na zakończenie spotkania. W grupie dotyczącej wydarzeń planowanych na rok 2017 pracowano nad przyszłą kampanią, która zmobilizowałaby młodych ludzi i nie tylko, aby wyrazić swój sprzeciw wobec istniejących nierówności. A co Bono ma wspólnego z tą kampanią? Może przekonacie się wkrótce!

Hubert: Fajnie było tu przyjechać, ponieważ zawieram nowe znajomości, są też bardzo fajne zajęcia. Przyjechałem też, żeby się trochę rozerwać. Bardzo dobrze się tutaj czuję, nauczyłem się paru słów po angielsku.

Ania: Spotkałam tu wielu pozytywnych ludzi, z którymi łatwo się porozumieć pomimo bariery językowej.

Specjalne podziękowania dla Uli, która wytrwale pomagała w komunikacji polsko-angielsko-francuskiej oraz dla grupy z Irlandii, z którą polska delegacja spędziła piękny, deszczowy dzień w Paryżu.